Až donedávna jsem byl názoru, že libovolná Youtube recenze aspirujících uměleckých děl, tedy filmů, hudby nebo čehokoli jiného, je jen exhibicí neznalých a nezkušených amatérů. Absolutně katastrofální je v tomto smyslu tvorba Douglase Walkera aka THAT GUY WITH THE GLASSES, jenž si zverboval desetitisíce fanoušků pokřikováním nevtipných věcí o filmech do své webkamery. Proslavit se skrz videa na Youtube není žádná věda. Je to jen další soutěž popularity, v níž vítězí průměrnost, omezenost a hloupost. Přesto jsem našel výjimečnost, lépe řečeno shluk výjimečností, jež úpěnlivě vzdorují úpadkové tendenci.
Je vhodné na začátek poznamenat, že nezávislá produkční společnost Red Letter Media není žádným amatérským egomaniakem, co si krátí volnou chvíli tvorbou filmových recenzí. Youtube je pro ni jen propagační platforma, sdružuje několik osob a technicky je na výši. Přesto jejich videa stojí jen zlomek rozpočtu těch Douga Walkera, případně Harryho Knowlese. Ti žadoní na Kickstartetu (a jiných obdobných stránkách) o 80 až 100 000 dolarů na nový pořád, zatímco Red Letter Media uspořádá dvě aukce do roka, z nichž vyberou se vším všudy 1500 až 2000 dolarů. Míra profesionality, kterou oproti jiným nabízí, je ale fascinující. V čem to vězí? Bez ztráty kritického úsudku, Red Letter Media přetváří otravné mluvící hlavy recenzentů ve zcela nový model audiovizuální zábavy. Jinými slovy, HALF IN THE BAG, jejich korunní výtvor, je recenzentský pořad ve stylu AT THE MOVIES a zároveň komediální sitkom.
Vedoucí postavy Red Letter Media Mike Stoklasa a Jay Bauman, kteří nás pořadem provází, jsou původem amatérští filmaři z Wisconsinu, které svedl dohromady zájem o natočení ztřeštěného braku GORILLA INTERRUPTED. Celovečerní hrůzostrašnost o muži měnícím se v gorilu, punkovém zpěvákovi, lovci zvěře, vědátorském nerdovi, mimozemské invazi a Satanovi, se stal odrazovým můstkem pro deset let trvající plodnou spolupráci. Jejich "kariéra" poněkud stagnovala, po čase se ale znovuzrodila s Plinkettovými recenzemi. Harry S. Plinkett, namluvený Mikem, je postava senilního starce a občasného vraha prostitutek, který ve svých videích detailně zanalyzoval filmy ze série Star Trek a Star Wars. Dočkala se naprosto nadšených ohlasů, mimo jiné od Rogera Eberta. Miliony zhlédnutí pomohly Red Letter Media k realizaci pravidelného programu HALF IN THE BAG, jenž považuji za vrchol jejich dosavadní tvorby.
Syntéza recenze a sitkomových skečů vyšla na výbornou. Mike a Jay představují fiktivní opraváře videopřehrávačů, kteří natrefí na zlatý důl v podobě pana Plinketta, zde hraného jejich přítelem a spolupracovníkem Richem Evansem. V pilotní epizodě se dozvíme, že pan Plinkett potřebuje opravit přehrávač, aby si po letech připomněl seriál NIGHT COURT. Mike s Jayem lstivě využijí jeho senility a za 50 dolarů na hodinu (později navýšeno) předstírají pracovní vytížení. Pochopitelně, kdokoli znalý základních pravidel sitkomů ví, že zápletka je zcela tradiční a slouží k trvalému připoutání rozličných postav k sobě. HALF IN THE BAG svědčí o výborném porozumění nejrůznějších žánrových postupů a tropů, s nimiž se sebereflexivně nakládá. Z vybavení domu pana Plinketta se stane čtvrtý samozřejmý účastník a komika je postavena na malých změnách (pověšení obrazu, rozbití vázy, pozice židlí a stolu...), které ve fikčním světě spouští lavinu problémů. Plinkettova zapomnětlivost a nezodpovědnost a alkoholismus opravářů je spolehlivý running gag. Na slovní hříčky ("puns") a známé "stock sounds" se explicitně upozorňuje. Epizody končí zamrznutím obrazu, které naruší pohyb postavy atd. Jedná se o vtipné a roztomile objevné záležitosti.
A v tomto modelu probíhají diskuze o filmech. Obvykle na úvod odehrají komický skeč, který nastíní nějakou peripetii s panem Plinkettem, poté hovoří o filmové novince, nato se znovu vracíme k ději, následuje druhá část diskuze a na závěr se vyprávění uzavře. Pozoruhodná je nutnost obou recenzentů zůstat i při deklarování osobního názoru v roli. Ačkoli Mike a Jay vtiskly svým hrdinům své vlastní charaktery, faktem zůstává, že film hodnotí víceméně stylizované filmové postavy. Film recenzuje film. Do jisté míry, přeci jenom se při rozpravě pozastaví narace a potlačí se sitkomový humor. I tak nemá HALF IN THE BAG na poli internetového filmového zpravodajství obdoby. Nejzásadnější je úplná absence fanouškovského pohledu. V programu se pravidelně kritizují vzývané blockbustery a ne způsoby, který by byl k jiným fanouškům příliš ohleduplný. Zkrátka, spojení seriózního zhodnocení a inovativní hry s žánrem (sitkom není jediný žánr, kterého se pořad dotkl) se mi velmi líbí.